Tierrafino STONE Tadelakt vápenná omítka

HliněnéTadelakt je úkol opravdového profesionála. Tadelakt manuál a zpracování


Práce s Marockým štukem Tierrafino Stone Tadelakt není jednoduchá, po dostatečném tréninku však dosáhnete krásného výsledku. Velmi důležité je nepřetržité sledování schnutí stěn nebo objektu. 

Podmínky:

Teplota vzduchu a teplota stěny/objektu by neměla být nižší než 5 °C. Během aplikace a po ní nechte dveře a okna zavřená a nepoužívejte žádné zdroje tepla ani povrch nevystavujte přímému slunci, aby Marocký štuk Tierrafino Stone neschnul příliš rychle. Podklad by neměl nasávat vodu příliš rychle (silně nasákavé povrchy je nutné před aplikací Tierrafino Stone dostatečné navlhčit nebo je můžete ošetřit přípravkem Tierrafino Fix). 

Nářadí:

02a tadelakt stone

Při práci s produktem Tierrafino Stone budete potřebovat následující nástroje: káď, tyčový elektrický mixér, kovovou zednickou lžíci, plastové zednické hladítko, dřevěné hladítko, houbu, leštící kámen, kartáč, leštící hadřík, a různé plastové materiály, jako jsou plastové sáčky.
K leštění je nejvhodnější použít polodrahokam, například  achát. V každém případě musí mít kámen minimální tvrdost 7 (z 10). Čím tvrdší, tím lépe. Kámen se musí pohodlně držet a musí být zploštělý (plochou stranou se provádí leštění). Vhodnými kameny jsou čedič a žula, které lze snadno vytvarovat do požadovaného oválného tvaru se zaoblenými hranami. Vhodné kameny můžete získat v obchodech s minerály nebo z říčních koryt. 

Přidání vody:

 Tierrafino Stone  Tadelakt pigment roeren

Tierrafino Stone je dodáván v kbelících ve formě suché směsi. Můžete přidat vodu a ihned nanášet omítku, ale doporučujeme následující postup: do 12,5 kg Tierrafino Stone přidejte 5 litrů vody a kbelík zavřete. Není nutné míchat. Nechte směs ležet minimálně 48 hodin. 
Po otevření kbelíku objevíte zdánlivě suchou hmotu. Umístěte ji do omítkářské kádě a po přidání malého množství vody důkladně rozmíchejte na jemnou pastu. 

Vlhčení stěny/objektu:

03a2 bevochtigen  muur

Všechny povrchy, bez ohledu na to, zda sají silně či vůbec, je nutné vždy před aplikací omítky navlhčit za účelem vytvoření kvalitního spojení mezi stěnou a Tierrafino Stone, tak abyste měli dostatek času pro kvalitní aplikaci omítky. Pouze čerstvě vytvořené podklady, dosud obsahují dostatek vody, není nutné vlhčit. Čím sušší je podklad, tím více je nutné stěnu navlhčit. Přečtěte si příslušné informace v části věnované podkladům. 

Aplikace:

03b troweling  plaster

Omítku nanášejte na stěnu ve vrstvě silné 4 –6 mm a nechte ji dostatečně dlouho zaschnout tak, aby ztuhla a bylo možné pracovat pouze s vrchními 1 – 2 mm. 

Tvarování:

Tierrafino Stone Tadelakt kalkpleister vormen uitvlakken

Pomocí navlhčeného dřevěného hladítka uhlaďte (utáhněte) kruhovými pohyby povrch stěny nebo tvar objektu. Pro různé prostorové objekty jsou zapotřebí dřevěná hladítka různých velikostí. Pokud nelze dosáhnout požadovaného tvaru, počkejte chvíli a zkuste to znovu.

Hlazení:

05c2  finishing touch  troweling

Nyní lze stěnu nebo objekt uhladit kovovým (nerez) nebo japonským plastovým hladítkem. Je potřeba větší či menší síly (tlaku) k vytlačení jemných částic vápna k povrchu (tzv. vápenné mléko), kde vytvářejí různé efekty (struktury), například skvrny ve starém benátském stylu, nebo velmi hladký povrch.

Struktura:

Tierrafino  Stone Tadelakt structuur aanleggen

Než povrch zcela vyschne, lze leštěním kamenem vytvářet na povrchu omítky drážky (jako na gramofonové desce). Toho dosáhnete použitím kamene ve „vlhké“ fázi omítky Tierrafino Stone. Tímto způsobem můžete určit jakékoli pohyby (tvary), které budou viditelné, pokud bude na stěnu dopadat světlo v různých úhlech. Počkáte-li s leštěním plastovým hladítkem kratší či delší dobu, budou drážky udělané kamenem více či méně vymazány. Stěnu nebo objekt lze dokončit pouze kamenem. 

Scrafito:

Tierrafino  Stone Tadelakt Scrafito aanleggen

Než je stěna s omítkou Tierrafino Stone vyleštěna mýdlovou vodou (soap), lze škrabáním vytvořit scrafito. Vyškrabané oblasti jsou po ošetření dostatečným množstvím mýdlové vody rovněž odolné proti vodě. Leštěním se tyto oblasti také zpevní.

Leštění mýdlovou vodou:

Tierrafino Stone Tadelakt polijsten met zeepwater

Až vyschne omítka Tierrafino Stone do té míry, že lze leštěním dosáhnout prvního lesku, nechte ji odpočinout 6 – 24 hodin (v závislosti na rychlosti schnutí), než ji začnete leštit směsí 50 dílů vody a 1 dílu  mýdla Tierrafino soap. V extrémních případech bude nutné čekat děle než 24 hodin. Pokud začnete leštit mýdlovou vodou příliš brzy, může se stát, že povrch kamenem opět zdrsníte. Mýdlovou vodu lze na stěnu nanést velkým štětcem. Dávejte pozor, aby mýdlo nestékalo v pramíncích dolů. Pokud se tak stane, utřete je měkkým, suchým hadříkem. Při leštění provádějte kamenem drobné kroužvé pohyby a dbejte na to, aby bylo na stěně/objektu dostatek vody, tak aby kámen po povrchu klouzal. Po vyleštění kamenem umístěte do tenkého plastového sáčku hadřík (ponožku) a povrch krouživými pohyby otírejte.
Díky reakci vápna s mýdlovou vodou je omítka odolná proti vodě.

Leštění 2:

Pokud je na omítce Tierrafino Stone vlhký stín, je možné pomocí mýdlové vody a kamene vápno ještě trochu stlačit. Koupelny a jiná vlhká prostředí vyžadují opakovanou aplikaci mýdlové vody. Doporučujeme až 5 vrstev.

Po 6 týdnech je nutné na stěnu znovu aplikovat měkkým hadříkem mýdlovou vodu a tu rozetřít, dokud nebude stěna suchá.

Opravy:

Vždy je možné provádět opravy. Nejdříve stěnu důkladně očistěte. Potom lze výše uvedeným způsobem na poškozené místo aplikovat a vyleštit Tierrafino Stone. Je nutné říci, že drobné opravy zůstávají viditelné a mohou tak stěně či objektu dodat určité kouzlo (patinu).

Zbytky:

Tierrafino Stone podléhá ve vlhkém stavu zkáze a lze ho zpracovávat po dobu 2 měsíců za předpokladu, že je uchován v dobře utěsněném kbelíku. Hašené vápno v utěsněném kbelíku trochu ztuhne. Po přidání malého množství vody se opět rozloží a lze ho znovu rozmíchat na pastu. Uchovávejte v teplotách nad 5°C.

Doba schnutí:

V závislosti na teplotě vzduchu, vlhkosti vzduchu a nasákavosti podkladu potřebuje omítka Tierrafino Stone 2 hodiny až den, než vyschne do stavu, v němž ji lze leštit. Přibližně po 1 týdnu získá stálou barvu. Za dalších přibližně 6 měsíců bude zcela vytvrzená (vyzrálá).

Stěny ve sprše lze používat po jednom týdnu, podlahu po 4 týdnech.

Údržba:

K čištění Marockého štuku Tierrafino Stone nepoužívejte agresivní čistící prostředky, ale pouze mýdlo Tierrafino soap. Při používání mýdla Tierrafino soap budou stěny nejenom čisté, ale zůstane zachována jejich odolnost vůči vodě.

Hliněné zdivo má ve stavebnictví historickou tradici. Hliněné zdivo nezatěžuje životní prostředí. Hliněné zdivo je plně recyklovatelné.


Přestože byl tento popis produktu vytvářen s maximální přesností, společnost Tierrafino není odpovědná za přímé nebo nepřímé škody, vzniklé v souvislosti s použitím informací v tomto popisu produktu. S každou novou verzí tohoto popisu produktu, přestává být starší verze platná.

Ekologické stavební materiály vrchní hliněná omítka. Eco stavba.